[tribe_events]

DIŞ TİCARET ODAKLI ÖZEL ETKİNLİKLER

 T.C. Ekonomi Bakanlığı yurtdışı tanıtım faaliyetleri kapsamında; ihracatın artırılması, ihraç ürünlerinin çeşitlendirilmesi, yeni pazarlar bulunması ve pazar paylarının korunması amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Bu kapsamda, dış ticaretle ilgili bakanlıkların, derneklerin, odaların, STK’ların düzenledikleri ya da duyurdukları önemli ulusal ve uluslararası heyet gezileri, konferanslar, toplantılar vb hakkında önceden bilgi sahibi olmak, bunları takip etmek ve bir adım önde olmak isteyenler için önem taşımaktadır.

E-GLOBER olarak bu alanda takibini önemli gördüğümüz bazı kaynakları aşağıda bulabilir, gündeme dair çeşitli sektörel etkinlikler hakkında güncel bilgiler ile dış ticaret gündemindeki aktivitelere ulaşabilirsiniz.

 • Ekonomi Bakanlığı Etkinlikler Takvimi ile gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında birçok sektörü ilgilendiren konularda düzenlenen muhtelif etkinlikler,
 • TİM Etkinlik Takvimi ile Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin gündemindeki etkinlikler,
 • KOSGEB Yurt Dışı İş Gezisi Duyuruları ile KOSGEB’in düzenli muhtelif yurtdışı etkinlikleri,
 • Yerelde AB Etkinlikleri ile AB Bakanlığı’na bağlı Yerelde AB’nin Avrupa Birliği’ni de kapsayan çeşitli eğitimler, seminerler, festivaller, toplantılar, konferanslar gibi muhtelif özel etkinlikleri,
 • TOBB nezdinde faaliyet gösteren Türkiye Milletlerarası Ticaret Odası’nın ICC Etkinlikleri ile, sektöre özel uluslararası eğitim ve etkinlikleri,
 • ITO tarafından duyuruları yapılan yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen muhtelif Sempozyum ve Kongreler 

takip edilebilir.

[tribe_mini_calendar]

ÖNEMLİ HEYET ORGANİZASYONLARI

T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda TİM ya da ihracatçı birlikleri organizasyonunda muhtelif dönemlerde yurt dışına iş gezileri, her iki ülke girişimcilerini buluşturan nitelikli iş görüşmeleri, ve yabancı ticaret ya da alım heyetlerinin Türkiye’ye ziyaretleri gerçekleştirilmektedir. İhracatçı Birlikleri de kendi bölgelerinde faaliyet gösteren firmaları bu etkinliklerden haberdar etmek için web sitelerinde ilgili duyuruları yapmakta, ilgili bölgelerde gerçekleştirilecek olan çeşitli alım heyeti programlarını da katılım amacıyla firmalara önden bildirmekteler. Bu düzenli duyurulara aşağıdaki linklerden ulaşılabilir.

ÖNEMLİ BÖLGESEL ETKİNLİKLER

Kalkınma Ajanslarının faaliyet gösterdikleri bölgelerin kalkınması için yaptıkları çalışmalar çerçevesinde düzenli olarak yürütülen bazı etkinliklere ve etkinlikler takvimlerine ilgili resmi sayfalarından aşağıdaki kaynaklardan ulaşılabilir.

FUARLAR

İhracatçıların gerek yenilikleri görmek ve trendleri öğrenmek açısından ziyaretçi olarak, gerekse ürünlerini sergilemek, yeni iş bağlantıları yapmak ve yeni alıcılar bulmak açısından katılımcı olarak yer alması önem taşıyan aktivitelerinden biri de fuarlardır. Bu nedenle rekabet avantajı elde etmek isteyen işletmelerin kendi iş kolları ile ilgili yurt içindeki ve yurt dışındaki fuarları takibi, iş birliği ortamları yaratarak yeni networkler oluşturması gerek Türkiye’nin gerekse ihracatçı işletmelerin önlerini açacak olan en önemli etkinlikler arasındadır.

Yurt içinde ve yurt dışında organize edilen muhtelif fuarlara dair çeşitli bilgiler aşağıda bazı kaynaklardan takip edilebilir.

 • Yurt dışında düzenlenen, milli ve bireysel katılımda desteklenen fuarların listeleri, yurt dışı fuar destek mevzuatı ve yurt dışı fuar organizatörlerine ait bilgilere ulaşmak için T.C. Ekonomi Bakanlığı
 • Ön başvuru yapmak, fuarlar hakkında bilgi almak, fuar desteklerinden yararlanmak için İGEME
 • TOBB tarafından resmi olarak uygun bulunan ve yurt içinde gerçekleştirilen yerli ve uluslararası fuarların listesinin yer aldığı Türkiye Fuar Rehberi ve TOBB Yurt İçi Fuarlar Listesi
 • KOSGEB tarafından güncel olarak duyurulan Yurt İçi Fuarlar Listesi
 • T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan ve tarım ve hayvancılık ile ilgili güncel Fuarlar Listesi
 • Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçılar Birliği Fuarlar Listesi

Ayrıca bölgelerine göre ihracatçı birliklerinin web sitelerinden de yurt içi ve yurt dışında organize edilen muhtelif fuarlar duyurularına ulaşılabilir.

EĞİTİM / SEMİNERLER

Rekabet avantajı elde etmek isteyen işletmelerin bir adım önde olmak için dış ticaret ile ilgili çeşitli kurumların, kuruluşların, birliklerin ve STK’ların düzenledikleri eğitimlere ve seminerlere katılımı  yenilikler ve gelişelerin takibi açısından önem taşımaktadır. E-GLOBER olarak özellikle ihracatçı KOBİ’lerimizin takibini önemli gördüğümüz bazı eğitim, seminer ve benzeri etkinliklere dair çeşitli bilgiler aşağıdaki kaynaklardan takip edilebilir.

 • TOBB KOBİ Bilgi Sitesi Eğitim Haberleri ile KOBİ’lere yönelik düzenlenen eğitimlerden ve seminerlerden haberdar olunabilir.
 • AB Bakanlığı’nın Online Eğitim Modülleri ile proje hazırlamadan AB hibelerinden faydalanma yollarına kadar çeşitli konularda online eğitimler veren ve sunumlar yapan Yerelde AB E-Öğrenme Bilgi Sistemi ile AB ülkeleri ile ticarete dair güncel programlar takip edilebilir.
 • Dış ticaret ekosisteminin en önemli elemanlarından biri olan lojistik sektörü ile ilgili dış ticaret işlemleri, gümrük işlemleri vb. konularda çeşitli başlıklar altında yapılan eğitimlere ulaşmak için Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği, UTİKAD Eğitimlerini takip edilebilir.
 • TOBB nezdinde faaliyet gösteren Türkiye Milletlerarası Ticaret Odası’nın ICC Eğitim ve Seminerleri takip edilebilir.
 • Dahilde işleme rejimi uygulamalarından AB Hibe projeleri hazırlama eğitimine kadar dış ticaret ile ilgili çeşitli konularda düzenlenen İGEME Eğitimleri takip edilebilir.

İHRACATÇI BİRLİKLERİ PROGRAMLARI

İhracatçı Birlikleri belli dönemlerde dış ticaret ve işletmeler ile ilgili önemli konularda eğitimler vermekteler.

E–GLOBER olarak ihracat yapan işletmelerin, özellikle de KOBİlerin, takibini önemli gördüğümüz

İhracatçı Birlikleri’nin eğitim ve benzeri etkinliklerine dair çeşitli bilgiler aşağıdaki kaynaklardan takip edilebilir.

Eğitim düzenleyen Kalkınma Ajanslarının Eğitim Takvimleri için aşağıdaki linklerden faydalanabilirsiniz..

we are different !

Curabitur ut lacus nec dui ornare sceque Sitamet nisl. Nunc nisi neque.

 • A fresh and proactive approach to their accounts and tax planning
 • In urna urna, mollis non varius volutpat, imperdiet mollis arcu
 • Sed facilisis dictum blandit. Vivamus eget mauris
 • Vestibulum ac odio tristique, commodo lectus at, porttitor ligula

Curabitur ut lacus nec dui ornare sceque Sitamet nisl. Nunc nisi neque.

Some important info

 

Business in usa ?

Sed facilisis dictum blandit. Vivamus eget mauris id quam condimentum hendrerit. Praesent malesuada eleifend tincidunt. Donec dignise aligula pretium mattis. Lorem ipsum dolor sit amet.

 

Business in All World ?

Sed facilisis dictum blandit. Vivamus eget mauris id quam condimentum
hendrerit. Praesent malesuada eleifend tincidunt. Donec dignise aligula
pretium mattis. Lorem ipsum dolor sit amet.